Jak rozpoznać grzybicę u konia?
Twój koń gubi nadmiernie włos? A może zaobserwowałeś na jego skórze strupy lub okrągłe zmiany? Prawdopodobnie masz do czynienia z grzybicą, czyli zapaleniem skóry, występującym najczęściej u młodych koni, narażonych na stres, lub starszych, o osłabionym układzie immunologicznym. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o grzybicy u konia.
Jakie są niepokojące objawy grzybicy?
Pierwszymi objawami grzybicy u koni są występujące na skórze łysiejące i łuszczące się okrągłe placki, pojawiające się zwłaszcza na obszarach tarcia o wodze lub siodło. Charakterystyczne dla grzybicy będą także strupy. Kolejno pojawia się uporczywe swędzenie, nadmierne wypadanie włosów, zaczerwienienia oraz obrzęki.
Skąd się bierze grzybica u koni?
Grzybica u koni to choroba niezwykle podatna na rozprzestrzenianie się i łatwo zaraźliwa. Zwierzęta zarażają się nią przede wszystkim, będąc narażonymi na bezpośrednią i ciągłą ekspozycję na grzyb, występujący w glebie. Ponadto mogą się nią zarazić od człowieka lub innych, chorych zwierząt. Bardzo często źródłem zakażeń grzybicą są także skażone przedmioty, służące do pielęgnacji, takie jak na przykład szczotki.
Jak leczyć grzybicę u koni?
Podstawą dermatologicznego leczenia grzybicy u koni jest obfite polewanie zwierzęcia specjalnym płynem grzybobójczym, czyli enilkonazolem. W mniej zaawansowanych stadiach pomoże naturalny olejek z drzewa herbacianego. Podstawą będzie również profilaktyka, mająca na celu zapobiegnięcie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Zakażone zwierzę należy odizolować i dokładnie zdezynfekować całą stajnię.
W leczeniu grzybicy u koni niezwykle istotny jest również czas, im wcześniej bowiem wykryta, tym lepsze efekty przynosi jej leczenie. Dlatego jeśli tylko zauważysz u swojego czworonożnego przyjaciela pierwsze, niepokojące symptomy, zgłoś się do lekarza weterynarii Tomasza Poznańskiego, specjalisty w leczeniu koni.
W celu rozpoznania różnego rodzaju chorób skóry koni weterynarz wykonuje testy alergiczne, badania hormonalne, badanie cytologiczne, zeskrobiny oraz otoskopię. Wprowadza także terapię odczulającą w przypadku alergii lub zaleca leczenie obejmujące wprowadzenie diety eliminacyjnej, a także stosowanie odpowiednich preparatów na skórę oraz leków.