Rtg. koni Śląsk
Przeprowadzam rtg. koni na Śląsku. Procedura diagnostyczna pozwala na wnikliwą ocenę struktur znajdujących się wewnątrz ciała. Samo badanie jest bardzo proste i ma nieinwazyjny charakter. Dzięki temu nie powoduje nadmiernego stresu u zwierzęcia, traumy bądź ryzyka różnego rodzaju powikłań. Daje dużą precyzję diagnostyczną w różnego rodzaju schorzeniach i urazach.
Kiedy przeprowadza się rtg. koni?
Wykonanie prześwietlenia rentgenowskiego może być zalecane w różnych sytuacjach. Przede wszystkim wykonuje się je, gdy:
- dochodzi do nagłego pogorszenia stanu zdrowia bez innych przyczyn;
- koń ulegnie urazowi (np. w trakcie transportu, podczas treningu lub zawodów);
- chce się dokonać oceny postępu leczenia różnego rodzaju schorzeń, w tym tych związanych z ortopedią koni, w przypadku których szczególne znaczenie ma np. kontrolowanie procesu zrostu tkanek;
- przed zakupem zwierzęcia, aby wykluczyć występowanie poważnych problemów zdrowotnych.
Mogą pojawić się także inne wskazania do zrealizowania badania rtg. koni. W każdym wypadku jako weterynarz indywidualnie oceniam stan pacjenta i wskazuję, jakie procedury diagnostyczne wykonać w konkretnej sytuacji.
Jak wygląda rtg. koni?
Przed rtg. koni bardzo często konieczne jest zastosowanie sedacji — podanie środków, które umożliwią uspokojenie, a nawet uśpienie zwierzęcia. W trakcie wykonywania zdjęć rentgenowskich bardzo ważne jest uniknięcie zakłóceń, które mogą być spowodowane np. poruszaniem kończyn. Powoduje ono zaburzenie wyników i uniemożliwia odczytanie obiektywnych informacji o stanie zdrowia zwierzęcia. Po przygotowaniu konia do badania technik ustawia sprzęt rentgenowski, a następnie wykonuje serię zdjęć konkretnych części ciała. Po wszystkim są one szczegółowo opisywane, a ich wyniki omawiam z właścicielem zwierzęcia. Na podstawie badania rtg. proponują kolejne kroki związane z leczeniem.
Jakie choroby pozwala diagnozować rtg. koni?
Rtg. koni pozwala wykrywać m.in. następujące schorzenia:
- urazy kończyn i czaszki,
- zwyrodnienia stawów,
- wady wrodzone postawy,
- złamania kręgów,
- dysplazję stawów,
- choroby kości.
Bardzo ważne jest precyzyjne wykonanie samego badania, a także prawidłowa ocena jego wyników. Powinna ona uwzględniać nie tylko anatomię zwierzęcia, ale także m.in. jego płeć, wiek czy dotychczasowe choroby.
Zapraszam do kontaktu w celu omówienia szczegółów badania.